“Exercise is medicine”

Συγχαρητήρια στο 3ο ΓΕΛ Κατερίνης για τη συμμετοχή του στην ανάρτηση αφίσας για τον οργανισμό “Exercise is medicine”

Στο πλαίσιο του εορτασμού της 10 ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2023 και της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023, το Εθνικό Κέντρο «Η άσκηση είναι φάρμακο-Ελλάς» (Exercise is Medicine-Greece), με σύνθημα «Η άσκηση είναι δύναμη!» και στόχο την ανάδειξη των ωφελειών της άσκησης στην υγεία και την κινητοποίηση των μαθητών/τριών στην τακτική σωματική άσκηση πρότεινε στις σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης την ανάρτηση ομότιτλης αφίσας που διαμόρφωσε η Ομάδα Εργασίας «Προαγωγή της Άσκησης στην Εκπαίδευση» του Εθνικού Κέντρου με συντονίστρια την Δρ. Φλώρα Ζαράνη.

Το εικαστικό έργο που αποτυπώνεται στην αφίσα είναι δημιουργία μαθήτριας ΕΠΑΛ, διακρίθηκε στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Δημιουργίας Αφίσας (2021) με θέμα «Η άσκηση είναι φάρμακο» και αναδεικνύει με σαφή και εντυπωσιακό τρόπο τη θεμελιώδη σημασία της σωματικής άσκησης για την υγεία μας.
Στην εκπαιδευτική δράση «Η άσκηση είναι δύναμη!» συμμετείχαν τα σχολεία:
– 14 ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Ιωνίας Αττικής
– 10 ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Ιωνίας Αττικής
– Δημοτικό Σχολείο Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Αλσούπολης Αττικής
– Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Κορίνθου
– 66 ο Γυμνάσιο Αθηνών
– Εκπαιδευτήρια Καντά
– 1 ο Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑΛ) Σιβιτανιδείου Σχολής
– 3 ο Γενικό Λύκειο (ΓΕΛ) Κατερίνης

Ευχαριστούμε θερμά όλες τις σχολικές μονάδες που συμμετείχαν στη δράση και δεσμευόμαστε να συνεχίσουμε τις προσπάθειές μας για την Προαγωγή της Άσκησης στην Εκπαίδευση.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες και πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στο ΕΠΑΛ της Σιβιτανιδείου και το 3 ο ΓΕΛ Κατερίνης που μας ενθουσίασαν με τις περαιτέρω πρωτοβουλίες τους μετά την πρόσκλησή μας: αφενός μεν το 1 ο ΕΠΑΛ Σιβιτανιδείου με την πρόσκληση για ομιλία-συζήτηση με θέμα «Η άσκηση είναι φάρμακο», αφετέρου δε το 3 ο Λύκειο Κατερίνης με τα ζωγραφικά έργα που δημιούργησαν οι ίδιοι οι μαθητές εμπνεόμενοι από την αφίσα «Η άσκηση είναι δύναμη!».