parked blue and black Compertur bus

Διδακτική επίσκεψη στα Λείβηθρα

Είναι δυνατόν ένα λεωφορείο να ανεβαίνει μόνο του την ανηφόρα με σβηστή τη μηχανή του και ξεκινώντας σταματημένο; Είναι δυνατόν μία μπάλα ή ένα μπουκάλι νερό να κυλάει αυθόρμητα προς τα πάνω σε μια ανηφόρα χωρίς να το σπρώξουμε καθόλου;

Αυτά και πολλά άλλα ερωτήματα ώθησαν τους μαθητές της Γ’ Λυκείου του σχολείου μας που φοιτούν στο Τμήμα Σπουδών Υγείας και στα τμήματα Θετικών Σπουδών να επισκεφτούν την Πέμπτη 7 Νοεμβρίου 2019 την περιοχή των Λειβήθρων στους πρόποδες του Ολύμπου. Η επίσκεψη συνδύαζε δύο θεματικές ενότητες.

Η πρώτη αφορούσε στην επίσκεψη που πραγματοποιήθηκε στον αρχαιολογικό χώρο των Λειβήθρων και στην ενημέρωση από τους αρχαιολόγους για τα Αρχαία Λείβηθρα, την ιστορία των οικισμών του Ολύμπου, τον τρόπο ζωής και τον πολιτισμό των πρώτων κατοίκων της περιοχής αυτής.

Η δεύτερη είχε να κάνει με την επίσκεψη σε ένα κοντινό σημείο, πάνω στον δρόμο που οδηγεί  από τη Λεπτοκαρυά στην Καρυά, στη θέση όπου υποτίθεται ότι υπάρχει κάποιο είδος «Μαγνητικού Πεδίου» και όπου τα διάφορα σώματα και αντικείμενα παρουσιάζουν μια αφύσικη και αλλόκοτη συμπεριφορά, καθώς φαίνεται να ανεβαίνουν μόνα τους προς τα πάνω στην ανηφόρα. Ο σκοπός αυτής της δεύτερης δραστηριότητας ήταν να γίνει παρατήρηση του φαινομένου και να προσπαθήσουν οι μαθητές να διερευνήσουν τα πιθανά αίτια και την πιθανή εξήγηση του.

Στο παρακάτω βίντεο φαίνεται το λεωφορείο του ταξιδιωτικού πρακτορείου που μας μετέφερε στην περιοχή, καθώς ανεβαίνει με σβηστή τη μηχανή προς την ανηφόρα.

Τους μαθητές συνόδεψαν στη διδακτική αυτή επίσκεψη οι καθηγητές Φυσικής του σχολείου κ. Παναγιώτου Γ. και Τασχουνίδης Ε. και ο Μαθηματικός κος Παπαδημητρίου Δ.