Παγκόσμια ημέρα ΑΜΕΑ

Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία κείμενο

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, η Μέριμνα Παιδιού Κατερίνης σε συνεργασία με την Δευτεροβάθμια και Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Πιερίας, πραγματοποίησε το 8ο τουρνουά Μπάσκετ μικτών ομάδων (Ειδικών και Τυπικών σχολείων) την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2023 στο Β’ ΔΑΚ Κατερίνης. Μια πραγματική γιορτή για όλους τους μαθητές- τριες, τους συμμετέχοντες και τους θεατές.

Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας αλλά και ευρύτερα της κοινωνίας επί ζητημάτων ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση, τον αθλητισμό, τον πολιτισμό και γενικότερα σε όλες τις κοινωνικές εκδηλώσεις, Το σχολείο μας συμμετείχε με 5 μαθητές και μαθήτριες. Στο διαγωνισμό των τριπόντων, μαθητής του σχολείου μας βγήκε νικητής, σημειώνοντας τα περισσότερα καλάθια!

Συγχαρητήρια στους μαθητές, στις μαθήτριες και στους εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας!