Εκπαιδευτική Εκδρομή του 3ου ΓΕΛ Κατερίνης στα Αρχαία Πανελλήνια Ιερά

Το 3ο Γενικό Λύκειο Κατερίνης από τις 6 ως τις 9 Απριλίου πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στο πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ιστορίας της Α’ Λυκείου, στα αρχαία πανελλήνια ιερά. Πενήντα τέσσερις μαθητές και μαθήτριες της Α’ Λυκείου συνοδεία τεσσάρων εκπαιδευτικών επισκέφτηκαν τους αρχαιολογικούς χώρους και τα μουσεία των Δελφών, της αρχαίας Ολυμπίας, της Επιδαύρου και των Μυκηνών, και επιπλέον τις πόλεις όπου διέμειναν, την Ναύπακτο και το Ναύπλιο, με τα ιστορικά τους μνημεία.

Οι επισκέψεις συνοδεύονταν από εργασίες μαθητών και στοχευμένη ξενάγηση από τους εκπαιδευτικούς σε συγκεκριμένα μνημεία και εκθέματα. Για τη συντριπτική πλειονότητα των μαθητών που συμμετείχαν ήταν η πρώτη φορά που επισκέπτονταν τους συγκεκριμένους αρχαιολογικούς χώρους και γενικότερα τις περιοχές αυτές της χώρας μας, και έβλεπαν από κοντά αντικείμενα τέχνης, τα οποία ως τώρα γνώριζαν μόνον από τα σχολικά εγχειρίδια.

Η εκδρομή συνδύασε με αρμονικό τρόπο τη γνώση με την ψυχαγωγία, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι η συμπεριφορά των μαθητών υπήρξε άψογη.