nature, outdoors, sunset

Επίσκεψη στον Φορέα Εθνικού Δρυμού Ολύμπου- Πεζοπορία στο φαράγγι του Ενιππέα

Εκπαιδευτικές-διδακτικές επισκέψεις με πραγματικό νόημα και ουσία! Μύηση των παιδιών στην πεζοπορία, στην αγάπη για το φυσικό μας περιβάλλον, στην ενασχόληση με εναλλακτικές φυσικές δραστηριότητες που κάνουν καλό στο μυαλό, στην καρδιά και στο σώμα! Για απόκτηση δεξιοτήτων ζωής όπως η ομαδικότητα, η κοινωνικότητα, ο σεβασμός του διπλανού. Για την αγάπη και σεβασμό της φύσης, με την οποία η σχέση είναι αμφίδρομη, γιατί η φύση είναι η μητέρα μας.

Σ’ αυτό το πλαίσιο,λοιπόν, επισκεφτήκαμε με τους μαθητές και τις μαθήτριες του 3ου ΓΕΛ Κατερίνης τον Φορέα Εθνικού Δρυμού Ολύμπου. Ένας καταπληκτικός, καλαίσθητος, με πολύ πρωτότυπες δράσεις χώρος. Ενημερωθήκαμε για το μυθικό βουνό μας, και ο συνοδός βουνού του Φορέα, κ. Σάββας Βασιλειάδης, μας συνόδευσε στην πεζοπορία από τα “Πριόνια ” μέχρι την παλαιά Μονή του Αγίου Διονυσίου. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας έμαθαν πώς να πεζοπορούν με ασφάλεια και τους τρόπους προφύλαξης του φυσικού μας περιβάλλοντος.Επίσης, επισκεφθήκαμε την Παλαιά Μονή του Αγίου Διονυσίου. Ευχαριστούμε πολύ τους εργαζόμενους στον Φορέα για τη συνεργασία και την εξυπηρέτηση. Όπως επίσης, να δώσουμε συγχαρητήρια στα παιδιά μας για την άψογη συμπεριφορά τους.