Εθελοντική αιμοδοσία

Αιμοδοσία στο 3ο ΓΕΛ Κατερίνης

Την Πέμπτη 04 Απριλίου 2024 και κατόπιν αιτήματος της εθελοντικής ομάδας δράσης του 3ου ΓΕΛ Κατερίνης πραγματοποιήθηκε δράση εθελοντικής αιμοδοσίας στο χώρο του σχολείου. Στην αιμοδοσία συμμετείχαν μαθητές του σχολείου, οι οποίοι έγιναν για πρώτη φορά αιμοδότες, καθηγητές, καθώς και  εθελοντές πολίτες.  Κατά την αιμοδοσία τηρήθηκαν όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα, ενώ οι φιάλες αίματος κατατέθηκαν ονομαστικά στο Κέντρο Αιμοδοσίας του Νοσοκομείου Κατερίνης και είναι στη διάθεση του κάθε αιμοδότη. Συγκεντρώθηκαν συνολικά 24 φιάλες αίματος. Το τμήμα αιμοδοσίας του Γ.Ν. Κατερίνης ευχαρίστησε τη Διεύθυνση του σχολείου αναφέροντας χαρακτηριστικά ότι «για μια ακόμη φορά δέχτηκε ένα δώρο ζωής από την πρωτοβουλία αυτή του 3ου ΓΕΛ Κατερίνης».

Η δράση της εθελοντικής αιμοδοσίας πραγματοποιήθηκε με την υποστήριξη της ΕΛΜΕ ΠΙΕΡΙΑΣ, της  ΔΙΔΕ Πιερίας και της επιτροπής Β/θμιας εκπαίδευσης του Δήμου Κατερίνης.

Την δράση τίμησαν με την παρουσία τους ο Διευθυντής της Δ.Δ.Ε. Πιερίας κύριος Γεώργιος Μακρής και ο Πρόεδρος της ΕΛΜΕ Πιερίας κύριος Μιχάλης Ντελής.