hanged bunkers suits

Επίσκεψη  σε ημερίδα σχολικού επαγγελματικού προσανατολισμού

Την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023 μαθητές της Γ΄ Τάξης του 3ου, 5ου Λυκείου και του Λυκείου Κορινού είχαν την ευκαιρία να παρευρεθούν και να παρακολουθήσουν Ημερίδα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού, σχετική με τα ένστολα επαγγέλματα, με διοργανώτρια αρχή την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Διεύθυνσης Κεντρικής Μακεδονίας.

Η ημερίδα έλαβε χώρα στο Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης, στα εκθέματα του οποίου ξεναγήθηκαν οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές κατά την διάρκεια του διαλείμματος.

Οι μαθητές παρακολούθησαν εισηγήσεις που αφορούσαν όλα τα Ανώτερα Στρατιωτικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, τις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών, την Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού, τις Αστυνομικές Σχολές, τις Σχολές  Πυροσβεστικής Ακαδημίας και τις Σχολές Λιμενικού Σώματος. Τέλος οι εισηγητές  μοιράστηκαν με τους μαθητές προσωπικά βιώματά τους, που αφορούσαν τόσο τις δυσκολίες της βασικής τους εκπαίδευσης, τον συνδυασμό προσωπικής- οικογενειακής ζωής και επαγγελματικών υποχρεώσεων,  αλλά και τις ιδιαίτερες στιγμές που έζησαν υπηρετώντας το καθήκον τους προς την πατρίδα. Η μαθητική κοινότητα και οι εκπαιδευτικοί χαιρετούν με   ικανοποίηση τέτοιου είδους πρωτοβουλίες από την Περιφερειακή Διεύθυνση Κεντρικής Μακεδονίας που αφορούν στην καλύτερη επαγγελματική καθοδήγηση των υποψηφίων μαθητών μας.