Εκπαιδευτική Επίσκεψη στην Αθήνα – Δελτίο τύπου

Μαθητές και μαθήτριες της Β’ Λυκείου του 3ου ΓΕΛ Κατερίνης πραγματοποίησαν στις 15-18 Μαρτίου 2023 εκπαιδευτική επίσκεψη-εκδρομή στην Αθήνα.

Αρχικά επισκέφτηκαν το Λαύριο και  περιηγήθηκαν στο Βιοτεχνικό και Βιομηχανικό Μουσείο του Λαυρίου. Στη συνέχεια παρακολούθησαν τη διαδραστική έκθεση με εκθέματα Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας, Μαθηματικών, Πληροφορικής και Ρομποτικής στο Ίδρυμα Ευγενίδου. Στις 17 Μαρτίου και μετά από την ευγενική μεσολάβηση της Κας Άννας Μάνη-Παπαδημητρίου φιλοξενήθηκαν στη Βιβλιοθήκη της Βουλής των Ελλήνων, που είναι ένας χώρος  προσβάσιμος μόνο σε ερευνητές και όχι στο ευρύ κοινό και στα σχολεία. Τέλος, ξεναγήθηκαν στην έκθεση κλιματικής αλλαγής ΓΑΙΑ και την  έκθεση Φυσικής Ιστορίας στο Μουσείο Γουλανδρή. Η εκδρομή περιείχε ακόμη βραδινή διασκέδαση σε ταβέρνα με ζωντανή μουσική και θεατρική παράσταση.

Ο Διευθυντής και οι συνοδοί καθηγητές δήλωσαν ενθουσιασμένοι από το ήθος και τη συνέπεια των παιδιών, τα οποία δέχτηκαν συγχαρητήρια από όλους τους υπεύθυνους των χώρων που επισκέφτηκαν. Οι μαθητές και οι μαθήτριες επέτρεψαν χαρούμενοι από την εκδρομή και ευχαριστούν θερμά τόσο τους συνοδούς καθηγητές για το πλούσιο πρόγραμμα της εκδρομής στο σύνολό της, όσο την Κα Άννα Μάνη-Παπαδημητρίου για την μοναδική τους εμπειρία στη Βιβλιοθήκη της Βουλής των Ελλήνων.