Διαδικτυακή Ημερίδα για το στρες και το άγχος σε μαθητές της Γ’ Λυκείου

Την Παρασκευή 5 Απριλίου 2024 μαθητές και μαθήτριες της Γ΄Λυκείου του 3ου ΓΕΛ Κατερίνης παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τον Σπύρο Αβδημιώτη, Αναπλητωτή Καθηγητή στο Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδας, να τους μιλά για το στρες των πανελληνίων εξετάσεων.

Ο Κος Αβδημιώτης, αφού εξήγησε τη διαφορά ανάμεσα στο στρες και το άγχος, με την προβολή κατάλληλων διαφανειών έκανε κατανοητό στους μαθητές πώς το στρες μπορεί να αποβεί ολέθριο για τις επιδόσεις τους. Τόνισε κυρίως την αξία της επανάληψης, την καλλιέργεια του ενδιαφέροντος, τη δημιουργία ( έστω και με αυθυποβολή) του αισθήματος του ενθουσιασμού και τέλος, την προσπάθεια να διαχειριστούμε το στρες με επιτυχία καθώς θα θυμόμαστε μια ωραία εικόνα, ένα πρόσωπο ή μια ευχάριστη στιγμή.

Οι μαθητές θεώρησαν πολύτιμες τις συμβουλές του καθηγητή. Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος των Διδασκόντων τον ευχαρίστησαν θερμά και εξέφρασαν την επιθυμία για μια δια ζώσης ημερίδα στον χώρο του σχολείου μας.

Ιωάννης Παντελίδης